Kako pravilno da upotrebim proizvod?

Brzi saveti nakon odabira sredstva za brz i efikasan rezultat detailinga!

detailing u par rečenica

Poručili ste proizvod, već vidite sebe kako u slobodno vreme (ili za vreme radnog vremena) čistite svoj automobil! Zašto ne biste odvojili par minuta sada dok čekate, i prošli naše savete kako da efikasno koristite proizvod koji ste kupili.

Oprema i alat za detailing

Mikrofiber krpe – one su temelj svakog čišćenja. Naš savet je da uvek budu čiste kada želite da ih koristite, jer one upijaju prljavštinu. Držite ih uvek smotane na 4 dela – da bi ste imali 8 stranica koje mogu da se iskoriste. Perite nakon svake upotrebe i ako imate mogućnost razdvojite ih po nameni. Npr. Žute za enterijer, plave za stakla, zelene za vosak, i one stare za točkove ili motor.

Četke i četkice – Služe da pomognu čistačima da razbiju prljavštinu, a da u procesu ne oštete površinu koju čistite. Zavisno od potrebe, neke četke imaju duža vlakna za teško dostupna mesta, a neke imaju čvrsta vlakna, kao npr. za čišćenje tepiha. Naš savet je da četke nakon upotrebe uvek isperete vodom i ostavite da se osuše.

2u1, univerzalni Čistači i enterijer

Univerzalni čistači –  Koncentrovani i treba ih razblažiti po potrebi za čišćenjem. Skoro svi se razblažuju do 1:20, to je 100ml proizvoda na 2000 ml Vode. Naša preporuka za razblaživanje je: za normano čišćenje i održavanje od 1:10 do 1:20, za jače zaprljane površine od 1:1 do 1:10 a kad je u pitanju jako prljava površina možete koristiti i nerazblaženo.

Brzi čistači 2u1 za enterijer – koriste se direktno iz boce, najbolje ih je naprskati direktno na smotanu krpu i zatim obrisati površinu naprskanom stranom krpe, pa okrenuti na suvu stranu krpe da osušite površinu i skinete višak tečnosti.

Čistači za stakla – U suštini kao i sa brzim čistačima, naprskati na krpu, obrisati staklo i okrenuti na suvu stranu krpe da uglančate staklo.

Kreme i sprejevi za plastiku, kondicioneri za kožu: – nakon čišćenja dobro je naneti neki premaz da bi površina dobila stari sjaj. Možete naneti omanju količinu proizvoda na aplikator ili mikrofiber krpu zatim utrljati sredstvo na plastiku ili kožu. Nakon premazivanja površinu obrišite čistom mikrofiber krpom da skinete višak sredstva.

Mirisi – Ako su u pitanju mirisi koji se prskaju na podove automobila, uvek usisajte površinu ako ima prljavštine koja bi moga da emituje neprijatne mirise kako bi parfem još više došao do izražaja. Zatim naprskajte sredstvo par puta na svaki pod ili patosnice i gepek.

Pranje i dekontaminacija automobila

Šamponi za pranje automobila – Razblažite ih u kofi za pranje sa vodom. Okvirno na 15 litara vode od 30ml do 50ml šampona je sasvim dovoljno.

Oprema za pranje – Kofa za pranje u kombinaciji sa mrežom za prljavštinu smanjuje šansu za nastanak riseva i ogrebotina po farbi(risevi su one male tanke bele linijice koje vidite na farbi automobila – najbolje se vide kada je automobil na suncu, ili u garaži pod svetlom). Savetujemo da nakon svakog pranja isperete svu opremu kako bi bila čista za sledeće pranje.

Rukavice – za pranje uvek zamočite u kofu sa vodom i šamponom, i perite automobil od gore ka dole. Prljavština na krovu je uvek sitnija, dok na dnu će uvek biti više kamenčića i peska. Podelite automobil na manje sekcije kada radite ručno pranje, svaka ova sekcija može biti: pola krova, hauba, jedna strana stakla, gornja polovina vrata i krila, branici, donja polovina vrata i krila i za kraj uvek ostavite sajtnu. Isperite rukavice vodom nakon upotrebe a mogu i da se peru u veš mašini.

Dekontaminacija – Uvek operite auto ručno pre početka dekonaminacije – biće bolji efekat jer nema lagane prljavštine koja može da ometa proces. Ako radite sa glinom, naprskajte lubrikant na površinu i trljajte glinom po površini u pravim linijama kako bi se čestice kontaminacije uklonile. Dok ako radite sa iron removerom, naprskate ga u umerenoj količini po celom automobilu, auto može da ostane i mokar od vode kako bi se iron remover bolje rasporedio po celoj površini a vi manje sredstva potrošili. Ako je potrebno sa mikrofiber krpom ili aplikatorom možete blago razvući proizvod po površini kako bi se svi delovi jednako očistili.

Zaštita eksterijera

Peškiri za sušenje – Upijaju vodu i veoma brzo suše auto, opet počnite od krova i idite ka dole u sekcijama. Nemojte samo trljati krpom po automobilu, svi peškiri imaju veliku dimenziju sa razlogom, nabacite peškir na površinu i povucite ga ka sebi.

Vosak ili keramika – Uvek nanosite na čistu površinu, idealno je posle gline ili posle poliranja. Suština je naneti proizvod u tankom sloju sa aplikatorom na ceo automobil, zatim obrisati čistom i mekom mikrofiber krpom. Nanosite proizvod u sekcijama, kao kod pranja. Neke proizvode možete naneti na ceo automobil pa zatim obrisati istim redosledom kojim ste nanosili (npr. krov, stakla, hauba, vrata, krila, branici). Dok neki proizvodi kao keramika se uglavnom nanese na jednu sekciju i odmah obrišu pre prelaska na drugu sekciju.

Bonus saveti koji važe za detailing bilo koje vrste:

Uvek radite od gore ka dole –prljavština na vrhu je sitnija i manjeg intenziteta, pritom uvek pada na dole kada čistite.

Mikrofiber krpe su broj jedan kada je rezultat čišćenja u pitanju – one upijaju prljavštinu.

Ako sumnjate da je neka površina sklona oštećenju ili Vam deluje sumnjivo testirajte proizvod koji želite da koristite na neupadljivom delu.

Radite uvek po sekcijama bilo da čistite enterijer ili enterijer. Podelite automobil na sekcije kojima možete da se temeljno posvetite.

Svaki čistač deluje kao rastvarač prljavštine, on je podiže sa površine a ujedno deluje kao lubrikant te smanjuje šansu za nastanak ogrebotina.

Izbegavajte stiskanje četke ili krpe dok čistite, dozvolite hemiji da deluje i razgradi prljavštinu.

Birajte sredstvo za čišćenje po tome šta čistite – prljavština može biti od hrane, životinja ili ljudi – treba vam univerzalni čistač ili odmašćivač, dok za katran ili kočionu prašinu treba Vam sredstvo za skidanje katrana ili Iron remover.

Imaš još pitanja?