Gde se završava pranje i počinje detailing?
Nit koja razdvaja ove dve delatnosti je cilj koji želimo da postignemo. Kada samo peremo automobil, želimo da skinemo blato i prljavštinu sa karoserije jer nas je već pomalo sramota da vozimo „onaj užasni auto“. Dok kada radimo detailing, želimo da ostavimo utisak onog lepo skockanog automobila koji okreće glave i inspiriše rečenice: „mora biti da ga je skoro uzeo“ ili „sigurno je bio negde na poliranju.“
Detailing je posvećenost sitnicama koje čine celinu, poput spojeva kožnih sedišta koja su čista, ventilacionih otvora na tabli bez prašine, stakla koja su savršeno jasna, volana koji je suv i svilenkasto gladak na dodir.
Kako počinje detailing?
Postepeno, u malim koracima, od običnih detalja poput čiste kože volana, sedišta bez fleka, čiste instument table, suvih na dodir ručica za vrata, kistalno jasnih stakala… Detailing se ne radi odjednom sve i sad – već postepeno u segmentima. Tu je glavna razlika između pranja i detailinga automobila. Kada radimo detaling posvećujemo se jednom segmentu automobila, kao što je recimo nebo automobila. Cilj je da nebo koje smo počeli da čistimo i završimo u celosti pre nego što počnemo da čistimo drugi segment – kao što je instument tabla.
kako se radi detailing?
Nema potrebe odmah krenuti u deseti krstaški pohod i uzeti 15 proizvoda, pa krenuti u oslobađanje automobila od prljavštine kao da želite da oslobodite Carigrad i obnovite Vizantijsko Carstvo.
Idemo polako – jedan proizvod je dovoljan za početak – Univerzalni čistač (eng. All Prupose Cleaner) i par mikrofiber krpa koje verovatno već imate kod kuće.
Koliki mi je budžet potreban da počnem detailing svog automobila?
Nema potrebe uložiti odmah veliku količinu novca da bi ste postigli dobar rezultat, za par hiljada dinara možete sastaviti sebi set od par proizvoda koji daju odličan rezultat, poput univerzalnog čistača i kreme za obnovu plastike. Ovaj duo proizvoda je sve što Vam treba za početak da bi ste sredili enterijer. Čak iako uzmete samo univerzalni čistač on može biti dovoljan za prvi poduhvat.
Odakle početi čišćenje automobila
Čišćenje se radi od gore ka dole, to bi značilo da počinjemo od neba automobila a završavamo sa podovima i patosnicama. Niste u obavezi da radite sve – ono što je Vama bitno, počnite od toga. Ako Vas nervira tabla koja je masna od lošeg od spreja za sjaj, ili volana koji se lepi za ruke dok vozite krenite od toga.
Suština čišćenja površine jeste ukloniti prljavštinu, ovde dve stvari igraju glavnu ulogu:
Sredstvo za čišćenje površine – ono je tu da omekša prljavštinu i odlepi je sa površine koju želimo da očistimo.
Mikrofiber krpe – One su tu da pokupe podignutu prljavštinu i uklone je sa površine.
Doklegod je sredstvo dobro i krpe čiste, da mogu da upijaju prljlavštinu rezultat će biti dobar.
Da li sam da radim ili da odem u detailing servis?
Sve zavisi koliko Vas detailing interesuje, obe opcije imaju svoje prednosti i mane. Naravno kada Vi radite, uradićete ga „Kao za sebe što bi ga uradio“ – česta izreka kod naših majstora koja šalje suptilnu poruku. Opet, ima i servisa koji su izuzetno posvećeni svom poslu, pa nekada platiti da Vam neko uradi detailing je isto opcija.
A koliko košta da mi neko uradi detailing automobla?
Zadnjih godina opcija je mnogo, detailing je popularniji nego ikada i ima dosta servisa, mobilnih detailera, ali pojedinaca koji rade samostalno. Cene variraju i od mesta do mesta, urbane sredine poput Beograda imaju veće cene detailinga, ali je i veća konkurencija među servisima. Cene osnovnog detailinga enterijera (Dubinsko pranje, detaljno čišćenje površina enterijera) se kreću od 100 eura pa na više, svakako dodatne opcije se naplaćuju dodatno – jer su dodatne opcije. Paketi kompletnog detailinga i zaštite automobila – poput paketa sa detailingom enterijera i eksterijera, keramičkim zaštitama mogu i da idu preko 1000 eura.
Zašto toliko košta detailing?
Vreme je najvažniji resurs, onaj koji ne može da se napravi ili kupi – bar ne još uvek. Potrebno vreme za jedan kompletan detailing enterijera sa dubinskim pranjem i čišćenjem površina je skoro ceo jedan radni dan za jednog čoveka. Sredstva, alat i znanje potrebno za postizanje dobrog rezultata su takođe faktori koji utiču na cenu. Iz ličnog iskustva, timu od četiri osobe treba oko dva dana da uradi full tretman jednog automobila. Kada uzmete u obzir dnevnice, sredstva, alat, amortizaciju, prostor, tekuće troškove firme i potrošni materijal, jasno je da cena nije mala. Međutim, posao nije lak – a ako uzimate paket od 1000 eura, verovatno ni vaš automobil nije prosečan.
Šta dobijam redovnim detailingom mog automobila?
Svako voli da sedne u čist automobil, kao što svako voli da legne u krevet kada se stavi čista postelja. Međutim ovo nije jedini benefit, ako na automobil gledate kao na investiciju (što i jeste dobrim delom), detailing Vam pomaže da mu očuvate vrednost. Bilo da ste uzeli nov auto ili polovan, doći će dan kada Vaš automobil dobija novog vlasnika. Lepo očuvan automobil će uvek vredeti više i lakše će se prodati – zato na auto placevima i polovnim automobilima skoro uvek vidite auto kome je urađen neki oblik detailinga.
mitovi i zablude o poliranju automobila
Poliranje automobila je predmet mnogih zabluda – „auto će da matira kada se polira“ ili „poliranje je loše za automobil jer šteti farbi“ – ovo je bilo delimično tačno u vreme kad su Beatles-i imali četiri člana benda, a Sovjetski savez poslao Jurija Gagarina u svemir – dakle dosta davno. Akrilna farba automobila je farba koja se sastoji iz jednog sloja i ovo je bio fabrički standard farbanja automobila u prošlosti.
Svi moderni automobili posle 1990 godine imaju zaštitni lak koji se nalazi iznad same farbe automobila. Ovaj lak služi da štiti farbu od propadanja i oštećenja – lak je upravo ono što se polira kada se radi poliranje automobila. Debljina fabričke farbe i laka je uglavnom do 180 mikrona, sam lak čini većinu – preko 50% ove ukupne debljine.
Ako želite vizuelni prmer kako izgleda presek farbe, zamislite topli sendvič – tost hleb je limarija, maslac je prajmer, meso je farba a lak automobila je isopljeni sir.
Prilikom prosečnog poliranja rotacionom mašinom skida se oko 2 do 3 mikrona svakim poliranjem u 4 do 5 prelaza, kada uzmete u obzir da je debljina laka oko 90 mikrona shvatate da je to samo vrh ledenog brega i da nema velikog rizika kada se poliranje pravilno radi.
Ima dosta faktora koji igraju ulogu u poliranju, nemaju svi automobili istu čvrstinu laka ali i debljina farbe se razlikuje od proizvođača do proizvođača. Zatim tu si i mašine koje se koriste, brzina kojom se radi, sunđeri i paste za poliranje koje koristite.
zakljčak
Detailing automobila nije samo čišćenje da bi automobil bio čist, to je skupina doživljaja i procesa koji ovu delatnost čine jedim veoma lepim hobijem ili profesijom koja je ispunjena zadovoljstvom.